wspomnienie / wyjazd do Ostródy i Gietrzwałdu

10 września wybraliśmy się do Ostródy i Gietrzwałdu. W Ostródzie odwiedziliśmy kościół pw. św. Dominika Savio. Poznaliśmy historię świątyni i  relikwii św. Dominika Savio.

Nieznana jest data powstania pierwszego kościoła w miejscu zburzonej w czasie powstał pruskich przeciw krzyżakom kaplicy misyjnej cystersów, na wyspie, którą tworzyły ramiona Drwęcy.
W czasach krzyżackich istnieje kościół z czerwonej cegły w stylu wczesnogotyckim. Nazwany był „polskim kościołem”, bo odprawiano w nim nabożeństwa także w języku polskim aż do roku 1525. Nie ma żadnego przekazu, pod jakim wezwaniem erygowana była parafia. W głównym ołtarzu widniał obraz Matki Bożej na tle Jerozolimy, a pod nim wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego. Tradycyjnie obchodzono bardzo uroczyście dzień św. Mikołaja.
 
Kościół w ciągu wieków był wielokrotnie niszczony, przebudowywany i rozbudowywany.  Od roku 1525, tj. od momentu sekularyzacji Prus, zabroniono nabożeństw w języku polskim. W 1536 r. książę Albrecht mianuje się patronem kościoła i zabrania nabożeństw katolickich. Świątynię dostosowano do kultu ewangelickiego. Także zewnętrznie zniszczono wówczas wiele istotnych elementów stylu i architektury gotyckiego kościoła. W 1788 r. drugi groźny pożar miasta, spowodowany wybuchem prochu na zamku, strawił także świątynię. Odbudowa trwała aż do początków XIX stulecia. W trakcie tej przebudowy dokonano zasadniczych zmian w samej sylwetce kościoła, jak i w jego wystroju. Powstał wówczas budynek w stylu klasycystycznym, który zachował się do czasów obecnych. Jedynie więźbę pozostawiono niezmienioną. W czasie przemarszu wojsk napoleońskich kościół służył jako magazyn dla wojska.
Poznajemy historię kościoła...
W latach 1835-1848 działał w ostródzkim kościele Gustaw Gizewiusz, pastor protestancki, znany obrońca języka polskiego na Mazurach. W roku 1945 kościół i przylegające dzielnice zostały spalone. W 1956 r. władze wojewódzkie przekazały Kurii Warmińskiej w Olsztynie ruiny zabytkowego kościoła. Przez parę tylko miesięcy w jego ruinach odprawiały się nabożeństwa. Potem nastąpiła dalsza dewastacja aż do roku 1981. 8 maja 1980 r. ponowną decyzją władz państwowych zezwolono kościołowi na odbudowę zabytkowego obiektu. Żmudna praca nad odbudową i wystrojem wnętrza kościoła trwa nadal. Salezjanie, jako wikariusze przy parafii diecezjalnej, pracują w Ostródzie od 1954 r. 3 czerwca 1981 r. został erygowany salezjański dom zakonny pw. św. Jana Bosko, a 25.09.1981 r. została erygowana nowa parafia pw. św. Dominika Savio przy odbudowującym się kościele. 8.01.1983 r. parafia została na stałe przekazana salezjanom.
relikwie św. Dominika Savio

 Po modlitwie w kościele pw. św. Dominika Savio - zwiedziliśmy Ostródę.


 
 Po wizycie w Ostródzie pojechaliśmy do Gietrzwałdu . Następnego dnia miał odbyć się tam odpust. Modliliśmy się w Sanktuarium do Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i odwiedziliśmy cudowne źródełko, z którego zaczerpnęliśmy wodę. Na koniec sprawdziliśmy co znajduje się na odpustowych straganach.